Wyzwanie: Dostarczanie towarów w sposób odpowiedzialny i etyczny

Farmdrop z siedzibą w Wielkiej Brytanii to etyczny sklep spożywczy, który dostarcza lokalną i ekologicznie wyprodukowaną żywności za pośrednictwem internetowej platformy spożywczej i aplikacji mobilnej. Jako firma o silnej etyce marki, Farmdrop przyjęła telematykę jako sposób na rozszerzenie odpowiedzialnego i etycznego podejścia biznesowego do dostaw.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy Farmdrop odnotował dwucyfrową poprawę w zachowaniu kierowcy i zużyciu paliwa / energii we flocie pojazdów elektrycznych Vanimals. Dzięki dostosowanemu do potrzeb klienta rozwiązaniu i opcji dodatków, firma Farmdrop była w stanie monitorować zużycie energii elektrycznej i paliwa, co pozwoliło uzyskać imponujące, wczesne wyniki.

Mike Pearson, szef rozwoju w Farmdrop, wyjaśnia: „Misją firmy Farmdrop jest naprawianie łańcucha dostaw żywności, dlatego redukcja emisji spalin z dostaw żywności jest dla nas ważna. Dlatego w miarę możliwości korzystamy ze 100% elektrycznych pojazdów dostawczych. Technologia Geotab pozwala nam dowiedzieć się, gdzie znajdują się nasze furgonetki i jak są prowadzone, co pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze”.

Farmdrop potrzebował mieć wgląd w lokalizację pojazdów i status dostawy, a także w sposób, w jaki ich Farmdroppers (kierowcy) obsługiwali pojazdy. Jednak śledzenie floty w pełni elektrycznych samochodów dostawczych Nissan NV i Renault Kangoo przyniosło ze sobą kilka wyzwań operacyjnych.

Pearson opisuje trzy główne wyzwania związane z zarządzaniem swoją flotą pojazdów elektrycznych (EV) jako:

  1. Nowatorstwo technologii pojazdów elektrycznych prowadzi do braku rzeczywistych informacji związanych z ich użytkowaniem, a w niektórych przypadkach do rozbieżności między danymi producenta a rzeczywistymi wynikami.
  2. Brak zailania z akumulatora to poważna sprawa (w przeciwieństwie do pojazdu z silnikiem benzynowym, który można szybko zatankować przez serwis drogowy lub udać się na najbliższą stację benzynową po kanister). Pearson mówi: „Z pojazdem elektrycznym to już prawie koniec”. Więc musisz być bardzo, bardzo pewny, że pojazd jest w stanie wykonać dostawy, które są zaplanowane.

Potwierdzenie, że docelowy obszar dostawy może zostać zrealizowany zgodnie z planem.

Korzyści i rozwiązania Geotab:

  • łatwy w uzyciu dla kierowników i kierowców
  • ekonomiczne
  • monitorowanie przyzwyczajeń kierowcy, lokalizacji i poziomu naładowania pojazdu
  • elastyczność i wsparcie ze strony dystrybutora przy tworzeniu indywidualnych raportów
  • możliwość dostosowania – Farmdrop może dopasować rozwiązania do swoich specyficznych potrzeb biznesowych
  • Aplikacja Driver Challege do rywalizacji (gamifikacji) ma na celu zwiększenie zaangażowania kierowców i trenerów, którzy potrzebują pomocy.

Rozwiązanie: Geotab ładuje tę unikalną flotę pojazdów elektrycznych

Flota Farmdrop jest wyposażona w urządzenia Geotab GO od marca 2018 roku, przede wszystkim do monitorowania zachowania się kierowców, lokalizacji i poziomu naładowania pojazdów.

Przyjazny dla użytkownika, elastyczny, ekonomiczny

Istnieje kilka kluczowych powodów, dlaczego Geotab spełnia wymagania Farmdrop: łatwość obsługi oprogramowania, doskonałe wsparcie i elastyczność ze strony dystrybutora Geotab, opłacalność i możliwość rozbudowy. Geotab łączy to, zarówno z punktu widzenia użyteczności, jak i biznesu. Kierownik floty może szybko zobaczyć ważne informacje o flocie, kierowca również może mieć dostęp do podglądu jej wydajności.

Pearson mówi: „Nie dano nam jednego, uniwersalnego produktu”

Informacje telemayczne dla zielonej floty

Kompatybilność z EV’ami to kolejna kluczowa zaleta Geotab, ponieważ cała flota Farmdrop jest elektryczna. Inny dostawca rozwiązań telematycznych, o którego rozważał Peterson, nie był w stanie odczytać informacji pochodzących z elektrycznych samochodów dostawczych. Geotab poświęcił czas na opracowanie sposobu rejestrowania tych danych i generowania sensownych raportów – co prawdopodobnie było punktem zwrotnym dla Farmdrop, która wybrała Geotab jako swoje rozwiązanie śledzące.

Zaangażowanie kierowców w rywalizację

Choć z technicznego punktu widzenia wdrożenie przebiegło sprawnie, to jednak na początku doszło do pewnego wycofania się ze strony kierowców. Peterson zastosował rozwiązanie do rywalizacji Driver Challange ze sklepu internetowego Geotab, co doprowadziło do dużego zaangażowania i akceptacji ze strony kierowców. Farmdrop mierzył wydajność kierowców na podstawie przekroczeń prędkości, użycia pasów bezpieczeństwa, ostrego hamowania i pokonywania zakrętów.

„Większość kierowców, którzy odebrali go w pozytywny sposób, chce pobić swój własny wynik i pobić wyniki swoich kolegów każdego miesiąca”. I tak naprawdę staje się to rozwiązanie interaktywne, a oni czerpią radość z tego, że ich wyniki się poprawiają”, mówi Pearson.

Wgląd w trendy jazdy staje się również użytecznym narzędziem dla zespołu zarządzającego.

Wyniki: Elektryzujące (ogromne) korzyści

Wysoki wskaźnik zaangażowania kierowców już przyniósł imponujące wyniki. Osiągnięto główny cel, jakim było przyjęcie Geotabu – poprawę zachowania kierowców. W ciągu zaledwie czterech miesięcy odnotowano 33% spadek liczby przypadków złego zachowania kierowców w Farmdrop.

„ Właśnie zobaczyliśmy duży spadek sposobu w jaki ludzie jeździli i było to niewiarygodne”, mówił Pearson.

Ta poprawa zachowania kierowców miała jeszcze jedną zaletę – kierowcy zużyli 27% mniej energii w swoich pojazdach.

„Myśleliśmy że 33% reduykcja wypadków drogowych oznacza, że jesteśmy bezpieczniejsi na drodze dla rowerzystów i dla innych użytkowników dróg. Nie zrozumieliśmy jaki to ma wpływ, że jeśli prowadzisz pojazd płynnie, oszczędzasz paliwo, na co oczywiście liczysz”, mówi Pearson. „Nie było żadnej innej zmiany w naszym działaniu i zarządzaniu w tym samym czasie, co ten trend.”

Jeśli chodzi o przyszłość, Pearson ma nadzieję zintegrować funkcjonalność Geotab z działem obsługi klienta, aby ostrzegać klientów o opóźnieniach w dostawach ich zamówień i podawać dokładny szacowany czas przybycia (ETA). Ma również nadzieję na zintegrowanie z firmą Geotab osobnego oprogramowania do planowania tras w celu monitorowania i pomiaru czasu przestoju kierowców.

Relacja między Farmdrop i dystrybutorem firmy Geotab jest obustronna. Obie firmy uczą się i czerpią korzyści.

„Wzajemna współpraca polega na tym, że uczymy się, jak działa system Geotab GO, a oni naprawdę uczą się, jak firma zajmująca się elektrycznymi pojazdami dostawczymi chce działać”.

Farmdrop nadal jest liderem w pokazywaniu, w jaki sposób firmy – i floty – mogą być bezpieczne, produktywne, etyczne i jednocześnie odnosić sukcesy.

Od kierownika floty

„Geotab pomógł nam uczynić naszą flotę bezpieczniejszą i bardziej wydajną. Dzięki zastosowaniu dodatku dotyczącego zachowania kierowców zauważyliśmy 33% zmniejszenie liczby przypadków złej jazdy na milę. Zauważyliśmy również 27% redukcję kW/milę potrzebną do realizacji naszych tras w Londynie, Bristolu i Bath”.

– Mike Pearson, Head of Growth, Farmdrop Limited

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − dziewięć =